Team Durango Charlie Novotny Interview
Linkedin

Team Durango Charlie Novotny Interview

Nottingham : United Kingdom | Apr 18, 2012 at 3:21 AM PDT
By
XX XX
Views: Pending
 
Euro Offroad Series - 4wd Qualifying Heat 16 Rd3

TRANSLATION OF INTERWIEW WITH CHARLIE NOVOTNY – by rcmagazine.cz

We have managed to talk shortly with one of our best electro buggy drivers. Charlie Novotny talked as well about Team Durango chassis which he is using in all four categories.

In the recent indoor season Charlie won both categories in the Mibosport winter cup, as well as both categories in Lester winter cup. Moreover Charlie represents Czech Republic at the international Euro Offroad Series. We have asked Charlie a few questions.

Charlie, which race was the most difficult one in the last indoor season, and because of what?

Second race of EOS at Belgian Charleroi. The race was on quite a demanding track, where I did not see some parts of the track from rostrum. I had to walk around the track and then drive by instinct..

Which result in the last indoor season has the biggest for you?

It is difficult, each result is good for me, but I think so that for me the best result was 6th place in 4WD on the first EOS race at Hrotovice.

Which Team Durango chassis suits you the best and you enjoy to drive it?

All Team Durango cars are just great and I enjoy to drive all of them, but the best one for me is 4WD 1/10 – the DEX410v3.

What about your plans for a summer season – which races are you going to participate, in which categories, and are going to have some new cars?

All depend on the money available. But for sure I would like to race at Czech National Championship 1/10 and 1/8, some races of Slovakian National Championship 1/10, Mibosport cup, Astra Nitro Cross and the race at Šiklův Mlýn. Regarding new cars – I just received new cars 1/10 – 4WD and 2WD for a summer season. I raced just two races with 1/8 – so it is almost new one. Short Course is just for relax and fun – so I will keep the old one as well.

We wish you a successful a successful summer season and good luck at international races to represent our country abroad.

Podařilo se nám krátce vyzpovídat jednoho z našich současných nejlepších elektro buggynářů. Kája Novotný se rozpovídal i o podvozcích Durango, které jezdí hned ve čtyřech kategoriích.

Rozhovor v článku…

Kája se v uplynulé halové sezóně stal celkovým vítězem obou kategorií na závodech Mibosport Cup a také celkově vyhrál Lestr Cup offroad. Navíc Kája reprezentuje Českou republiku na mezinároních závodech Euro Offroad Series. Položili jsme Kájovi několik otázek.

Kájo, který závod v uplynulé halové sezóně byl nejtěžší a proč?

Druhý závod EOS v belgickém Charleroi. Závod se jel na velmi složité trati, kde na některé úseky nebylo z tribuny vidět. Trať jsem si musel projít a pak jet instinktivně. Navíc jsme s Tomášem (Holickým) byli jedni z mála, kteří zde jeli bez předchozího tréninku. Třeba team TLR tam trénoval a ladil celý čtvrtek.

Jakého si nejvíce ceníš výsledku během uplynulé zimy?

To je těžké, cením si každého výsledku, ale asi je pro mě největší úspěch 6. místo ve 4WD na prvním závodě EOS v Třebíči.

Který podvozek od Duranga ti nejvíce vyhovuje a baví tě s ním jezdit?

Všechny podvozky od Duranga jsou skvělé, ale nejvíce mi vyhovuje 4WD 1/10 – DEX410v3.

Jaké jsou tvé plány na letní sezónu – jaké závody pojedeš, v jakých kategoriích a bude třeba ještě nějaká nová technika?

Vše záleží na financích. Ale určitě bych chtěl jet MČR 1/10, MČR 1/8, některé závody MSR 1/10, Mibosport cup, Astra Nitro Cross a závod v Šiklově Mlýně. Co se techniky týče, tak mi na léto dorazily nové podvozky 1/10 – 4WD a 2WD. Podvozek 1/8 má odjety pouze dva závody v hale, takže je téměř nový. Short Course Truck mám hlavně pro zábavu, takže si také nechám ten starý.

Přejeme, ať se Kájovi daří i v letní sezóně a dále dobře reprezentuje naši republiku i v zahraničí.

Thanks to rcmagazine.cz for letting us replicate this interview.

Link: Team Durango

link: RC4ME

1 of 1
Charlie Novotny Interview
Team Durango Interview Charlie Novotny
rc4me is based in Nottingham, England, United Kingdom, and is a Reporter on Allvoices.
Report Credibility
 
 • Clear
 • Share:
 • Share
 • Clear
 • Clear
 • Clear
 • Clear
 
 
 
Advertisement
 

Blogs

 >
 • Team Durango Charlie Novotny Interview | RC4ME

  Submitted By: rc4me | 4 months ago
  Post navigation Team Durango Charlie Novotny Interview TRANSLATION OF INTERWIEW WITH CHARLIE NOVOTNY – by  rcmagazine.cz We have managed to talk shortly with one of our best electro buggy drivers. Charlie Novotny talked as well about Team Durango ...

Images

 >
 

More From Allvoices

Report Your News Got a similar story?
Add it to the network!

Or add related content to this reportUse of this site is governed by our Terms of Use Agreement and Privacy Policy.

© Allvoices, Inc. 2008-2014. All rights reserved. Powered by PulsePoint.